Безперечно, вартість кошторису є пріоритетним фактором при виборі підрядника. У кризові часи - особливо. Однак будівельні компанії, під впливом спаду замовників, щоб залучити покупців іноді вирішуються на недобросовісні вчинки. Вони надають потенційним замовникам занижені кошторису і невідповідні вимогам нормативів матеріали. Ми стали частіше стикатися з цим явищем, коли у відповідь на порахувати по проекту з докладним урахуванням всіх матеріалів і нормативними ставками кошторис потенційні замовники демонструють кошторис з нереально низькою вартістю і, при цьому, що гарантує будівництво «під ключ» з усіма матеріалами і роботами. Поглянувши на ці творіння можна і легко повірити, що в будівництві «неможливе можливо»!
Лучшие советы по аренде квартиры вы можете почитать здесь и и ознакомиться с предложениями.
Однак ми хотіли б розповісти, що ховається за цією «дешевизною» кошторисів і до чого може привести спрага фанатичною економії в будівництві. Як вибираючи дешеве рішення, самі замовники і страждають в подальшому від наслідків «псевдоекономіі».
Розберемо для прикладу зведення монолітного фундаменту. Наочність його обумовлена тим, що в ньому застосовуються 4 - 5 основних матеріалу (бетон, арматура, опалубка, підсипка, гідроізоляція), але при цьому на фундаменті дуже наочно видно хитрощі і прийоми халтурників.
Відомо, що Фундамент - це основна і ключова частина будинку, несуча конструкція, яка сприймає всі навантаження від верхніх конструкцій і розподіляє їх по основі. Від надійності та довговічності фундаменту залежить і все інше побудоване на ньому споруду. Будь-які пошкодження фундаменту відразу позначаються на будинку, зводячи нанівець всі старання замовника. Саме фундамент і покрівля вважають в будинку особливо важливими за своїми наслідками при їх неправильному зведенні. Тому і встають волосся, коли бачиш, як легко замовники віддають компаніям звести свої об'єкти підкупу низькою вартістю. Які ж основні причини, за рахунок чого можна зменшити кошторис. Тут не треба бути вченим, щоб їх перерахувати:
кількість матеріалу
якість матеріалу
якість роботи (робочої сили)
Розглянемо кожну з них докладніше.
Як зменшують незменшуваного. Кількість матеріалу Відразу скажемо, застосування того чи іншого матеріалу і в якій кількості - це не примха робочого, не примха інженера, а вимога нормативної документації, що діє на території країни. Для зведення монолітних конструкцій, до яких відноситься і монолітний фундамент, основоположним документом є звід правил СП 52-103-2007 Залізобетонні монолітні конструкції будівель і ін.
Тому, відповідаючи на питання замовника: «у компанії ...... закладено арматури менше ніж у Вас. Навіщо Вам стільки багато? Навіщо нам стільки витрачатися? » ми наводимо розрахунки конструктора і діючі нормативні документи. А доказом цього є неодноразові випадки прогину, руйнування або розтріскування фундаменту через недостатнє армування.
Адже один тільки фактор зменшення кількості арматури зменшує кошторис на 15 - 30%. Порівняйте, скільки потрібно за розрахунками арматури щоб фундамент витримав всі передбачені навантаження. Тепер розглянемо плитний фундамент.
Дуже часто ми спостерігаємо картину, що армування плити виконується в один шар, тоді як за нормативом необхідно її зробити як мінімум в два шари - де верхній і нижній шари арматури виконують різні функції - один працює на розтяг, а інший на стиск, тим самим забезпечуючи плиті стабільність. Один шар арматури не може дати довговічність плитних фундаментів, тому часто зустрічаються деформації, перекоси і ті ж самі тріщини в плитах. Але скорочення кількість відбивається в кошторисі, і замовник бачить тільки цифри, меншу вартість у порівнянні з добросовісної компанією і робить вибір, на жаль, собі на шкоду.
Наступну причину ми неодноразово згадували у своїх статтях, але вона є чи не найпоширенішою - це «розкручування» замовника на додаткові покупки матеріалів і додаткові роботи, в результаті яких реальні витрати можуть багаторазово перевищувати кошторисні розрахунки. Причому, увесь фокус цієї причини полягає в тому, що винні тут самі замовники, які з бажання економії заходять на будівництво без проекту! А особливо охотлівие до швидких грошей бригади раді скористатися можливістю заробити на помилках клієнтів. Адже повноцінна кошторис, де врахований весь матеріал з можливими допусками і припущеннями на монтаж, може надати тільки проект!
До появи проекту надається Замовнику кошторис грунтується лише на досвіді підрядників і їх чесності. Тому, ще раз хотілося б звернути увагу, що порівнюючи кошторис від різних підрядників, особливо без вказівки обсягів, будьте уважнішими, щоб не бути жертвами таких вивертів. «1 пишемо 3 в умі». Якість матеріалу Показання в кошторисі цифри не говорять про те, якою буде застосовуватися матеріал. Якої якості і звідки. Чи є на нього сертифікати. А адже це також впливає на довговічність і якість всієї побудованої конструкції.
Говорячи про фундамент, розглянемо якість арматури. Для фундаменту повинна застосовуватися сталева арматура ГОСТ 5781-82. Однак, на практиці, ми зустрічали арматуру з порошкової сталі або китайську арматуру, яка жодним чином не може побут застосована на відповідальних конструкціях. Робітники не можуть формувати деталі армокаркаса фундаменту - вони ламаються, як тільки арматурний прут піддається згину. Однак, за рахунок дуже привабливої ціни, яка менше стандартної арматури на 20 - 30%, її закладають в кошторису, піддаючи небезпеку мешканців будинку але виграючи тендери за рахунок низької ціни.
Застосовуючи арматури з корозією, також вдається скоротити кошторис - вона продається за ціною нижче ринкової. Підвладна корозії арматури втрачає свої властивості і вже не дозволяється нормативами до застосування в фундаментах. Однак, купуючи її, підрядник може показати меншу ціну і стати привабливішими в очах потенційного клієнта.
бетон, Як основний з компонентів витрат на фундамент, є пріоритетною щодо скорочення статтею витрат. Бажання взяти його подешевше, легко може привести до катастрофічних наслідків. При істотному зменшенні попиту, який ми спостерігаємо останнім часом, посилюється боротьба за клієнта бетонних заводів. Заманюючи дешевої ціною постачальники бетону, по факту, надають суміш гіршої якості. Чуда статися не може тому, що нижче собівартості виготовлення ніхто продавати не буде.
Ми неодноразово спостерігали на фундаментах, які доводилося переробляти, замість бетону застиглу суміш незрозумілого складу. Вона кришиться і руйнується під легкими впливами. Такий бетон вже не може відповідати таким же самим повинен бути вилучений з конструкції, т / к призводить до її руйнування. Тут допоможе тільки вхідний контроль бетону підрядником при його отриманні і перевірені багаторічним досвідом партнери, яких багато у надійних компаній.
Однак, справа часто навіть і не в постачальника бетону - найчастіше, для здешевлення кошторису, самі робітники зменшують марку і характеристики бетону, що категорично заборонено робити! Найбільш часто зменшують міцність бетону, яка впливає безпосередньо на несучу здатність готового виробу. Звертаючись до того ж СП 52-103-2007 Залізобетонні монолітні конструкції будівель знаходимо, що в відповідальних конструкціях, до яких відноситься і фундамент, необхідно застосовувати марку не нижче Б25. Замовник, не запрошуючи маркування бетону, бачить в кошторисах різні ціни і знову ж вибирає низьку вартість, навіть і не маючи на увазі про небезпеку, яка проявиться в подальшому з його фундаментом. «Насяльника». Якість робіт "Криві руки" можуть звести на НІ все попередні кроки.
Не допоможуть ні застосування якісних матеріалів, ні детально розроблений проект. Людський фактор, особливо в будівництві, завжди є найслабшою ланкою. У наші дні, на жаль, дуже поширене явище, коли приїжджі "гастролери" знаходять швидкі сезонні підробітки в будівництві і привертають до себе клієнтів нереально низькими цінами. Піддаючись спокусі дешевих кошторисів, замовник сам того не розуміючи бере на себе безліч ризиків - від неякісного будови з малим терміном служби до шахрайства, що, на жаль, не рідкість. Сподіваємося, що наведена тут інформація допоможе Вам об'єктивніше підходити до вибору будівельників і вибирати професійних підрядників.