Домофонні системи — набір технічних засобів, призначених для обмеження можливості проникнення сторонніх осіб на певну територію. Наявність дистанційного контролю відвідувачів, а також можливість управління доступом стали популярними у багатоквартирних та приватних будинках. Пристрій та схеми функціонування домофону створюються для вирішення конкретних завдань користувачів. Відмінності можуть полягати в принципах побудови, конструктивній базі, монтажних технологіях, обслуговуванні та експлуатаційних умовах.
Види домофонних систем для житлових будинків
Сьогодні виробляються системи аудіо та відеоформату. Перші розраховані виключно для спілкування із використанням голосу. Другі дають можливість не лише розмовляти з абонентом, а й бачити його. Аудіодомофони застосовуються переважно в багатоквартирних будинках старої споруди, деяких офісних приміщеннях. У новобудовах та більшості сучасних офісів активно використовуються сучасні домофонні системи з функцією відео.
Застосування відеодомофонів дозволяє організовувати відеоспостереження прилеглої території. Може здійснюватись фото та відеозйомка з подальшою передачею зображення на відстані 20-30 метрів за допомогою коаксіального кабелю. Зберігання даних здійснюється у вбудованому блоці пам'яті або картці пам'яті. Можливість побачити відвідувача забезпечується вбудованою камерою, розташованою у зовнішній панелі. Для збільшення оглядовості можна використовувати поворотний куточок.
При підборі сучасної домофонної системи для приватного будинку чи офісу слід звернути увагу на такі параметри:
- Наявність екрану з діагоналлю 4-10 дюймів.
- Кількість можливих відеоканалів від 2 до 4, іноді більше. Цей параметр показує кількість пристроїв — камер, панелей викликів, які можна одночасно підключити.
- Вбудований блок пам'яті для збереження фото і відеоматеріалів.
- Підтримка карти SD дозволить помітно збільшити обсяг сховища пам'яті.
- Способи встановлення - врізний або накладний. У першому випадку монітор врізається у стіну, у другому монтується поверх неї.
- Наявність вбудованого модуля Wi-Fi, який може забезпечити переадресацію вхідного виклику на смартфон власника.
Що таке домофонія в розумному домі? Це можливість віддаленого керування пристроями, автоматизація процесу. При цьому під віддаленістю можна мати на увазі можливість приймати дзвінки на мобільний телефон, перебуваючи за межами об'єкта. При цьому вся система домофонії входить у підсистему безпеки екосистеми розумного будинку, тобто є лише елементом у загальній схемі.
Різновиди домофонів за способом підключення
Домофонні системи за способом проведення підключення поділяються на декілька основних категорій:
- Аналогові (координатні) — влаштовані за принципом звичайного матричного комутатора і схожі з невеликою АТС, збираються з використанням дискретних елементів. Основою конструкції є транзисторні ключі.
- Цифрові. Ключова відмінність від попереднього варіанта полягає у відсутності необхідності великої кількості дротів. В даному випадку абоненти підключені до загальної лінії, що складається всього з двох дротів, а електроніка служить для вибору номера квартири.
- Бездротові. Функціонування здійснюється за допомогою окремої IP-адреси або телефонної лінії. Для використання домофонів цього типу не обов'язково прокладати окремі кабелі.
Домофони здатні підвищити захищеність території від проникнення сторонніх людей. Залежно від функціоналу це дозволяє уникнути проникнення небажаних відвідувачів до під'їзду багатоквартирного будинку або на територію приватного домоволодіння. Достатньо правильно підібрати оптимальний варіант обладнання, виходячи з особливостей та поставлених завдань, провести монтаж та налаштування. Після цього віддалено можна буде контролювати відвідувачів.